Resor med personlig karaktär

Tel: 031 - 42 64 67, 031 - 42 22 08   E-post: info@idetravel.se

Hotell på Franska Rivieran

Gillar du denna resa?

Nice Fleurs

Nice

Trevligt och fräscht 3-stjärnigt lägenhetshotell med ett perfekt och lugnt läge i centrala Nice på Avenue de Fleurs. Från lägenhetshotellet har man en promenad på ca: 400 meter ner till stranden – den berömda Promenades des Anglais. Modernt och elegant inrett, fina rymliga lägenheter.

Bland det bästa med detta lägenhetshotell är att dess stora och fina palmträdgård samt den intilliggande uteterrassen med servering, en lugn och skön miljö mitt i stan.

Samtliga lägenheter har ett välutrustat barkök (med diskmaskin), dusch eller badrum, WC, TV med internationella kanaler, direkttelefon. En del av lägenheterna har egen balkong eller terrass. Det finns lägenheter för 2 upp till 6 personer. Ett bra och trevlig boende för några dagar eller en semestervecka i Nice.

Lägenhet för 2-3 personer

Yta: 30-35 kvm. Rum med 2 eller 3 bäddplatser. Barkök, badrum och WC.

Lägenhet för 4-5 personer

Yta: 45-55 kvm. 2-rumslägenhet. Sovrum plus vardagsrum med 2 el. 3 bäddplatser. Barkök, badrum, WC.

Lägenhet 6 personer

Yta 60 kvm. 3-rumslägenhet. 2 sovrum och vardagsrum med 2 bäddplatser. Barkök, badrum, WC.

Övrigt

Frukost på hotellet, 7 euro, garage 10 euro eller 50 euro för en hel vecka. Sänglinne, handdukar, samt slutstädning ingår. Avstånd till flygplatsen: 7km och till järnvägsstationen 1,3km.

Flyg från: Stockholm, Göteborg, Malmö

Intresseanmälan

Splendid Hotel

Nice

4-stjärnigt lyxhotell som erbjuder allt vad man kan begära när man vill leva det goda livet på ett fint hotell.

Elegant lobby, stora och rymliga rum. Vissa av dem har balkong eller terrass. Luftkonditionering, TV med flera satellitkanaler, direktel, eget kassafack, bad och WC.

Hotellet har två barer varav den ena ligger högst uppe på taket med panoramautsikt över Nice. Här blir man lätt sittande. På taket, intill panoramabaren, finns också en uppvärmd pool. Egen restaurang ”Chez Hugo” som serverar provencalsk mat av det finare slaget.

Splendid är ett, över hela linjen, mycket bra hotell med en trevlig och avspänd service. Avstånd från hotellet till den långa stranden vid La Baie des Anges är 400 meter. Till gamla stan ”La Vieille Ville” en promenad på en kvart.

Flyg från: Stockholm, Göteborg, Malmö

Intresseanmälan